معرفی کتاب

در این قسمت از سایت به معرفی برخی کتاب های مفید و کاربردی در حیطه روانشناسی و مشاوره پرداخته می شود و توضیحی مختصر در مورد محتوای هر کتاب نوشته شده است که خواننده علاوه بر عنوان در مورد موضوع کتاب اطلاعات بیشتری کسب کند.

۱- عشق ویرانگر

جملات روشنگر این کتاب برای اصلاح روابط و شناسایی علت رفتارهای زوجین، باید در گوشه‌ی ذهن هر فردی حک شود. باشد که در این مرز و بوم شاهد ازدواج‌های موفق و بدون شکست باشیم. این کتاب راهکاری موثر برای تمام اقشار جامعه است از جمله: ۱- همسران ۲- نامزدها ۳- افراد مطلقه ۴- افراد علاقه‌مند به شناسایی شخصیت خو. ۵- تربیت فرزند ۶- قشر روان‌شناسان، جامعه‌شناسان، دانشجویان و تمام کسانی که هر کتاب نخوانده در گلزار علم و دانش را حریص و خواستارند. اگر وقت خواندن این کتاب را ندارید، لطفاً کتاب را ورق بزنید و از نکاتی که برای شما عزیزان پررنگ شده است، استفاده ببرید.

۲- زندگی خود را دوباره بازبیافرینید.

<در این کتاب که مؤلفان آن هر دو از شناخت درمانگران بنام هستند، 11 الگوی رفتاری مخرب و تکراری، که با خودانگارۀ منفی ارتباط دارند، مشخص شده اند. ضمن شرح حال بیماران واقعی، مؤلفان نشان می دهند که چگونه هر یک از این الگوهای ناکارآمد از تجارب کودکی ریشه گرفته و خود، مبنایی برای ارزیابی خویشتن در بزرگسالی می شوند. در ادامۀ کتاب، برنامه ای عملی با استفاده از تکنیک های تجربی (تماس با کودک درون) و شناختی (بازنویسی خود و جایگزینی آن با الگوی ناکارآمد) و رفتاری (شناسایی رفتارهای خاص و تغییر آن ها) معرفی می شود.

۳- کار ناتمام

کار ناتمام به رویدادهای ناخوشایند و دردناکی اشاره دارد که از روبه‌رو شدن با آن اجتناب می‌کنیم مانند سوگواری نکردن برای عزیز ازدست رفته، قطع رابطه با کسی که با وی مشکل پیدا کرده‌ایم، شکست‌های عاطفی حل‌نشده، حسادت به دیگران و انتقام‌جویی از دیگران و… بسیاری از تجارب دردناک زندگی می‌توانند کار ناتمام ایجاد کنند مانند مورد تجاوز واقع شدن، مورد شکنجه قرار گرفتن، بدرفتاری و آزار دیدن به هر شکلی همه ما اسیر کارهای ناتمام خود هستیم، رنج آنها را تحمل می‌کنیم، زیر بار آن خورد می‌شویم و به دلیل فشار روانی ناشی از آن نمی‌توانیم از تمامی ظرفیت‌های روانی خود استفاده کنیم. از آن‌جایی که رویارویی با کارهای ناتمام دردناک است معمولا از رویارویی با آنها اجتناب می‌کنیم اما هزینه گزافی برای اجتناب از آنها می‌پردازیم. مانند: از دست دادن لذت ناشی از زیستن در لحظه، از دست دادن سلامتی جسمی و روانی و ابتلا به افسردگی و اضطراب و… اگر برای عمر و زندگی‌مان ارزش و اهمیت قایل هستیم رویارویی با کارهای ناتمام و تمام کردن آنها تکلیف و رسالتی است که بر دوش ماست. ما باید کارهای ناتمام خود را بشناسیم و آنها را تمام کنیم. در این کتاب نه‌تنها با انواع کارهای ناتمام بلکه با فنون و مهارت‌هایی آشنا می‌شوید که با یادگیری آنها می‌توانید وضعیت‌های ناتمام زندگی‌تان را تمام کنید .

۴- رهایی از نگرانی(۱۰راه حل ساده)

همۀ ما گاه و بی گاه وقتی احتمال بروز واقعه ای ناگوار می رود، اسیر نگرانی می شویم. اما برخی افراد حتی در صورت ناچیز بودن این احتمال هم نمی توانند از گسترش نگرانی جلوگیری کنند و مبتلا به نگرانی مزمن می شوند. نگرانی مزمن خود زمینه ساز مشکلات اضطرابی شدیدتر است. در این کتاب با راهکارهای عملی رهایی قطعی و همیشگی از شر نگرانی، آشنا می شوید. در این کتاب، تکنیک های روان درمانی قدرت مندی (براساس رویکرد رفتار درمانی شناختی) برای کنترل نگرانی و کاهش استرس معرفی شده است. ارزیابی خود، انگیزه سازی، تمرین آرام سازی، و بازسازی شناختی از آن جمله اند. با خواندن این کتاب می آموزید که چگونه افکار منفی را که منجر به نگرانی می شوند، شناسایی کرده و تغییر دهید. هم چنین یاد می گیرید که رفتارهای مولد نگرانی را با رفتارهای سازنده تر و مثبت تر جایگزین کنید.

۵- از حال بد به حال خوب

این کتاب نوشته ی دکتر «دیوید برنز» و برگردان فارسی «مهدی قراچه‌داغی» است که به شیوه‌ای منحصر به فرد و انقلابی به درمان افسردگی بدون نیاز به دارو می‌پردازد. شیوه مورد بحث در این کتاب که شناخت درمانی نامیده می‌شود، که به طور مفصل درباره آن در مقدمه کتاب صحبت شده است. خواندن این کتاب برای کسانی که دچار این گونه مشکلات هستند، پیشنهاد می‌شود.

۶- ۱۰۰۱ پرسش پیش از ازدواج

این مجموعه می‌کوشد با نگاهی کاربردی به نیازها و مسائل زندگی مشترک چه در مرحله انتخاب همسر و چه در دوران پس از ازدواج، بپردازد. ارائه سبکها و روشهای مؤثر در شناخت، برقراری ارتباط و گفت‌وگو، توجه متقابل به نیازها و نهایتا بازسازی روابط آسیب‌دیده یا گرفتار بحران، از اهداف این مجموعه می‌باشد .

۷- چگونه با هر کسی صحبت کنیم؟

آیا تاکنون اشخاص موفقی را تحسین کرده‌اید که به نظر می‌رسد آنچه را می‌خواهند در اختیار دارند؟ این اشخاص را می‌بینید که در جلسات تجاری و در مهمانیهای اجتماعی با اطمینان خاطر و اعتماد به نفس بالا حرف می‌زنند. اینها کسانی هستند که بهترین مشاغل را از آن خود کرده‌اند، بهترین همسران را دارند، دوستان ناب دارند و حسابهای بانکی‌شان پر از پول است. اما تند نروید و به عجله قضاوت نکنید! بسیاری از آنها از شما باهوش‌تر و بااستعدادتر نیستند. از شما بیشتر درس نخوانده‌اند. حتی جذاب‌تر از شما هم نیستند. با این حساب موضوع از چه قرار است؟ بعضیها می‌گویند آنها این ویژگیها را به ارث برده‌اند و یا خیلی ساده از بخت و اقبال بلند بهره دارند. چه بهتر که این اشخاص دوباره فکر کنند. علت موفقیت این اشخاص این است که در روابط خود با سایر انسانها از مهارتهای بیشتری برخوردارند. اما ترفند و راهکار آنها کدام است؟ در این کتاب شما را با انواعی از این راهکارها آشنا می‌کنیم. می‌توانید با استفاده از آنها به کمال برسید و به آنچه در زندگی می‌خواهید دست یابید.

۸- حرفه ای سخن بگویید.

با ارزش‌ترین سرمایه هر انسانی، داشتن روابط مثبت و موثر است که مهم‌ترین ابزار آن، کلام تاثیرگذار و بیان فصیح است. امروزه مهارت صحبت کردن در جمع و سخنرانی یکی از ارکان اساسی موفقیت در زندگی و کسب و کار هر فردی به حساب می‌آید. مهارتی مثل رانندگی را در نظر بگیرید که چگونه آن را فرا گرفتید؟ آیا از بدو تولد به آن مسلط بودید یا به تدریج و با تمرین‌های زیاد اکنون این مهارت را به راحتی به کار می‌گیرید؟ کتاب حرفه‌ای سخن بگویید، به شما کمک می‌کند مهارت صحبت کردن در جمع را فرا بگیرید، مهارتی که از الزامات کسب و کار هر کسی است. این کتاب با ارائه‌ی مدلی کارآمد، روش‌های تحلیل مخاطب، داستان‌گویی و ابزارهای مورد نیاز برای یک ارائه موفق را در اختیار شما قرار می‌دهد .

۹- محکم در آغوشم بگیر

«محکم در آغوشم بگیر» کتابی از دکتر سو جانسن، روانشناس و مدیر موسسه زوج و خانواده اتاوا برای زندگی کردن با عشق است. جانسون این اثر را برای همه زوج‌ها نوشته است، چه آنها که در شرف ازدواج‌اند، چه آنها که به تازگی ازدواج کرده‌اند، چه آنها که چند سال از زندگیشان می‌گذرد و چه پدربزرگ و مادربزرگ‌ها. آنچه جانسون در این کتاب می‌گوید برای هر دو جنس است و برای تمامی فرهنگ‌ها. این کتاب به سه بخش تقسیم شده است: بخش اول به ماهیت عشق می‌پردازد و توضیح می‌دهد که چه می‌شود که ما به رغم پیوند عمیقی که با دیگری برقرار می‌کنیم و با تمام خوش‌نیتی و تفکرات مثبت به سمت از دست دادن عشقمان پیش می‌رویم. این بخش همچنین مجموعه تحلیل‌های تحقیقات اخیر درباره روابط نزدیک عاشقانه است. بخش دوم کتاب بسیار سرراست است. در این بخش جانسون هفت مکالمه را معرفی کرده است که لحظه‌های سرنوشت‌ساز یک رابطه عاشقانه را می‌سازند. او شما را راهنمایی می‌کند که چطور این لحظات را در زندگیتان شکل دهید و پربار سازید. بخش سوم و انتهایی کتاب نیز قدرت عشق را خطاب قرار می‌دهد. عشق توانایی بزرگی برای کمک به درمان زخم‌های روحی ویرانگر است که زندگی گاهی به ما می‌زند. این کتاب برای کسانی است که می‌خواهند ارتباط معنی‌دار و سازنده‌ای را با همسر خود برقرار کنند؛ زوج‌هایی که می‌خواهند رابطه‌ی هماهنگ و سازگاری داشته باشند و دوباره محکم‌تر از قبل به هم بپیوندند.

۱۰- راه حل های جایگزین

بازگشت‌پذیری از عمق وجود ما و نیز از حمایت‌های اطرافیان‌مان نشأت می‌گیرد. حتی بعد از تجربه‌ی ویرانگرترین رویدادها و حوادث، باز هم امکان رشدِ دوباره با یافتن معانی بسیار عمیق و به دست آوردن قدردانی‌های عمیق‌تر در زندگی‌مان وجود دارد. راه‌حل جایگزین نحوه‌ی کمک به دیگران در شرایط بحرانی، چگونگی همدردی با یکدیگر، بزرگ کردن بچه‌هایی قوی و ایجاد خانواده، جامعه و سازمانی برگشت‌پذیر را نشان می‌دهد. بسیاری از این درس‌ها و تجربیات را می‌توان در تلاش‌ها و تقلاهای روزانه به کار گرفت که ما را در مقابل هرچیزی که پیش‌روی‌مان قرار گرفته شجاع‌تر می‌کند.

۱۱- مزایای تاب آوری

کتاب مزایای تاب‌آوری (The resiliency advantage)، نمی‌خواهد به شما بگوید چه انجام دهید یا چگونه عمل یا فکر کنید. شما باید در زندگی‌تان‌ تاب‌آور باشید. افراد آموزش می‌بینند تا در مواجه با مشکلات مورد انتظار، نه مشکلات غیر منتظره یا منحصر به فرد فکر کنند، احساس کنند و عمل نمایند. افراد آموزش دیده از تغییرات ترسانند و نمی‌توانند مانند افراد تاب‌آور، در شرایط غیر منتظره مشکل را به سرعت حل کنند. افراد تاب‌آور کسانی هستند که آگاهانه تصمیم می‌گیرند چگونه جهت بقا، مدارا کردن و به نتیجه‌ی مطلوب رساندن کاری تلاش کنند.

۱۲- آیین فرزندپروری

ما اغلب نمی‌دانیم مشکلات روزمره و کوچک زندگی، نظیر نگرانی درباره‌ی وزن و ظاهر جسمانی، شنیدن اخبار ناگوار جرم و جنایت، مشاجره با همسر و فرزندان، فشار کاری، عملکرد ضعیف در زندگی و غیره، به واسطه‌ی ایجاد استرس و فشار روانی، ما را فرسوده می‌کنند و بر سلامتی و شادکامی ما اثر می‌گذارند. ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که افراد آن به دنبال جواب سریع به مسائل و مشکلات خود هستند. راه حلی تضمین شده که نیازمند هیچ گونه هزینه، در سبد زندگی و تلاش برای بدست آوردن آن نباشد. به یاد داشته باشیم که آموزش، مهم‌ترین ابزار برای مواجهه با آسیب‌های روانی و اجتماعی می‌باشد و کتاب حاضر دربردارنده اطلاعات مورد نیاز والدین و مربیان عزیز در حوزه‌ی آموزش مهارت‌های زندگی و فرزند پروری است.

۱۳- من و کودکم

متأسفانه اکثر والدین بدون آموزش و آمادگی لازم در مسیر تربیت فرزندان گام می‌نهند و معمولاً از طریق آزمون و خطا، دانش و مهارت‌های فرزند‌ پروری را کسب می‌کنند. ما اعتقاد داریم که هر پدر و مادری حق دارد ارزش‌ها، مهارت‌ها و رفتارهای مطلوب مورد نظرش را در فرزندش تقویت کند و با روشی که صحیح می‌داند با رفتارهای نامطلوب کودکش مقابله کند؛ چرا‌ که ریشه بسیاری از مشکلات رفتاری و اختلالات روحی و روانی در بزرگسالی، در دوران کودکی یافت می‌شود. شما با مطالعه کتاب من و کودکم: شیوه‌های نوین تربیت کودک برای والدین، متوجه می‌شوید که بیشتر گرفتاری‌های کودکان، بدون مصرف دارو هم قابل حل است.

۱۴- روان شناسی برای والدین از تولد تا نوجوانی

آیا تاکنون این سوالات را از خود پرسیده‌اید: آیا بهتر است در برخورد با فرزندانم سخت‌گیر باشم یا آسان‌گیر؟ اگر فرزندم قربانی قلدری شود، چه اقدامی باید انجام دهم؟ چگونه نوجوان خود را به گفتگو با خودم تشویق کنم؟ اگر فرزندم دچار خوانش‌پریشی شود چه اقدامی باید انجام دهم؟ کتاب روانشناسی برای والدین: از تولد تا نوجوانی (Psychology For Parents: Brith To Teens) پاسخ این پرسش‌ها را بر پایه تحقیقات روانشناختی ارائه می‌کند.

۱۵- معرفی کتاب نه به من دست نزن: آموزش اصول تربیت جنسی فرزندان برای والدین

کتاب نه به من دست نزن: آموزش اصول تربیت جنسی فرزندان برای والدین، جهت بدست آوردن اطلاعات کافی و شناخت صحیح از رفتارهای طبیعی جنسی کودکان و نوجوانان توسط زهرا سعدی، تالیف شده است. این شناخت باعث خواهد شد که والدین، معلمان، با اشراف کامل و آرامش به پرسش‌های کودکان در رابطه با مسائل جنسی پاسخ صحیح دهند و از بروز بسیاری از مشکلات جنسی، اضطرابها و انحرافات اخلاقی در کودکان و نوجوانان جلوگیری کنند. بسیاری از والدین در مقابل سؤالات بی‌شمار فرزندانشان درباره‌ی مسائل جنسی، گیج، مبهوت و شرمسار می‌شوند. این که اولاً والدین به علت عدم آگاهی یا اطلاعات ناقص‌شان، جواب بسیاری از سؤالات جنسی کودکان را نمی‌دانند،ثانیاً والدین نمی‌دانند حد و مرز پاسخ به سؤالات جنسی کودکان کجاست و تا چه اندازه باید فرزندشان را از موضوعات جنسی آگاه کنند و ثالثاً آیا دانستن مسایل جنسی باعث آرامش فرزندشان خواهد شد یا اینکه موجب گمراهی و انحراف او.

۱۶-زندانیان باور


مطالعه این کتاب راحت و در عین حال کوتاه و فهم آن ساده است، ولی خواندن صرف این کتاب به تنهایی برای تأثیر گذاشتن بر روی باورهای مرکزی شما کافی نیست. تنها با انجام تمرین های کتاب می توانید به نتیجه برسید، نه از طریق فهمیدن متن کتاب؛ پس تمرین ها را انجام دهید.